const touchClass = 'ontouchstart' in window ? 'touch' : 'no-touch'; document.documentElement.classList.add(touchClass);

NASZA POMOC DLA SZKOŁY W RWANDZIE W MASACE

DZIĘKI OFIAROM ZŁOŻONYM PRZEZ NASZĄ PARAFIĘ MOŻEMY WSPIERAĆ SZKOŁĘ W RWANDZIE W MASACE

Garść informacji o współczesnym systemie edukacji w Rwandzie. Dla małego kraju, który nie ma bogactw naturalnych i dostępu do morza, kapitał ludzki jest bogactwem narodowym. Dzieci w Rwandzie marzą o tym, żeby pójść do szkoły. Choć rząd rwandyjski zapewnia bezpłatną edukację na poziomie podstawowym, to najbiedniejsze rodziny nadal nie mogą sobie pozwolić na zakup ubrania szkolnego (uczniowie noszą mundurki), czy wyprawki i z powodu biedy wstydzą się wysyłać dzieci do szkół.

Wiele z nich idzie do szkoły tylko z pojemnikiem na wodę, książki są dla nich niedostępne, nie mówiąc o materiałach do pisania i zeszytach. Uczniowie spędzają w szkole od 7 do 8 godzin dziennie, często z pustym żołądkiem.

W Rwandzie funkcjonuje 9-3-4 letni system edukacji

• Szkoła Podstawowa - 9 lat
  • Senior Secondary School (szkoła średnia)-3 lata
  • University Licencjat (szkoła wyższa) - 4 lata

Nauka rozpoczyna się i trwa przez pierwsze trzy lata w miejscowym języku Kinyarwanda, a następnie już po francusku i angielsku. Wprowadzony system działa od 2009 roku. W Rwandzie wiele dzieci idzie do pierwszej klasy, gdy ma 12-13 lat. Istnieje od 6 roku życia obowiązek szkolny, ale z powodu biedy nie jest realizowany. Piętnastolatek to osoba w pełni aktywna na rynku pracy. Granica wieku dziecięcego jest znacznie niższa niż w Polsce. Tylko 20% dzieci kończy szkołę podstawową, bo muszą pomagać na polu.

Aby uzyskać obraz systemu edukacji w Rwandzie, porównajmy statystyki rwandyjskie z polskimi, mając na uwadze to, że liczba ludności Rwandy jest czterokrotnie niższa niż Polski. Poniższe zestawienie porównuje sytuację w szkołach podstawowych.

Rwanda                                  Polska
Liczba uczniów                        2.190.000                               2.219.000

W wieku szkolnym

Liczba nauczycieli                       30.018                                  178.400