26.03.2023 r. V Niedziela Postu rok A

Pytanie na kazanie: Czy po otrzymanym miłosierdziu w sakramencie pokuty i pojednania czuję się wskrzeszony do nowego duchowego życia?

 

1.   Od dzisiejszej – piątej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach Drogi krzyżowej w piątek o 16:00 i 17:30 oraz Gorzkich żali w niedzielę o 16:30

2.   Od środy trwa Nowenna do Ducha Świętego przed przyjęciem sakramentu bierzmowania. Nowenna będzie  dziś  po Mszy o godz. 10:00, następnie w poniedziałek po Mszy o godz. 18:00.

3.   W poniedziałek 27 marca na godz. 16:00 zapraszam rodziców młodzieży, która przyjemnie sakrament bierzmowania do wspólnej pracy przy naszym kościele. Proszę o zabranie ze sobą narzędzi do czyszczenia kościoła i obejścia wokół kościoła.

4.   We wtorek 28 marca od godz. 17:30 spowiedź dla młodzieży przed bierzmowaniem i ich rodziców. Po Mszy św. o godz. 18:00 spotkanie dla młodzieży bierzmowanej przy ciastku i herbacie w przedszkolu pod Grzybkiem jako okazja do wspólnej rozmowy i podsumowania czasu przygotowania do bierzmowania, oraz ucieszenia się swoją obecnością. Na to spotkanie zapraszam młodzież oraz rodziców. Można przynieść do wspólnego stołu ciasto i owoce.

5.    Sakrament bierzmowania przyjemnie 71 osób w środę 29 marca o godz. 18:00. Sakramentu udzieli ks. bp Arkadiusz Okroj.

6.   W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca, kiedy w szczególny sposób czcimy Niepokalane Serce Matki Najświętszej i powierzamy Jej matczynej opiece całą naszą codzienność podczas pierwszosobotniego nabożeństwa o godz. 18:00

7.   W sobotę odwiedziny chorych od godz. 8:00

8.   W sobotę od godz. 19:00 do 20:00 okazja do spowiedzi. Będą zaproszeni księża z dekanatu.

9.    Przyszła niedziela, 2 kwietnia, będzie już Niedzielą Męki Pańskiej – Niedzielą Palmową. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas uroczystej liturgii pobłogosławimy gałązki palmowe, które będą przypominały jerozolimskie palmy, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta  – Mesjasza.

10. Polecam nowy numer Gościa niedzielnego wraz ze specjalnym dodatkiem dotyczącym ZNAKÓW MĘKI BOGA (relikwie krzyża i korony cierniowej, całun turyński)


19.03.2023 r. IV Niedziela Postu rok A

Pytanie na kazanie: Czy Bóg karze?

 

1.   Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją Niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.

2.   Dziś w niedzielę 19 marca:

- Przypada Uroczystość Odpustowa św. Józefa. W naszej kaplicy pod wezwaniem św. Józefa o godz. 17:00 będzie Msza św. odpustowa. Jest to też intencja dziękczynna Róż Różańcowych z naszej parafii. W Kartuskim Centrum Kultury można obejrzeć film o św. Józefie pt. Opiekun: 19.03 o godz. 16:00, 20.03 o godz. 17:00, 21.03 o godz. 20:00

- Gościmy dzisiaj w naszej wspólnocie parafialnej kleryka III roku z WSD w Pelplinie Karola Kleinszmidta.

- Dyrekcja Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Kartuzach organizuje dzień otwarty w godzinach od 8.00 do 13.30.

3.   Od środy rozpoczynamy Nowennę do Ducha Świętego przed przyjęciem sakramentu bierzmowania. Nowenna będzie w środę, czwartek i piątek po Mszy o godz. 18:00, w sobotę po Mszy o godz. 17:00 w niedzielę po Mszy o godz. 10:00, następnie w poniedziałek po Mszy o godz. 18:00.

4.   W poniedziałek 27 marca na godz. 16:00 zapraszam rodziców młodzieży, która przyjemnie sakrament bierzmowania do wspólnej pracy przy naszym kościele. Proszę o zabranie ze sobą narzędzi do czyszczenia kościoła i obejścia wokół kościoła.

5.   We wtorek 28 marca od godz. 17:30 spowiedź dla młodzieży przed bierzmowaniem i ich rodziców. Po Mszy św. o godz. 18:00 spotkanie dla  młodzieży bierzmowanej przy ciastku i herbacie w przedszkolu pod Grzybkiem jako okazja do wspólnej rozmowy i  podsumowania czasu przygotowania do bierzmowania oraz ucieszenia się swoją obecnością. Na to spotkanie zapraszam młodzież oraz rodziców. Można przynieść do wspólnego stołu ciasto i owoce.

6.    Sakrament bierzmowania przyjemnie 71 osób w środę 29 marca o godz. 18:00. Sakramentu udzieli ks. bp Arkadiusz Okroj.

7.   Mimo, że okres Wielkiego Postu jest w liturgii czasem uprzywilejowanym i raczej nie obchodzi się w tym czasie żadnych świąt i wspomnień, są jednak wyjątki od tej reguły. Do nich należy obchód uroczystości Zwiastowania Pańskiego, którą będziemy przeżywali w sobotę, 25 marca. W tę uroczystość celebrujemy początek naszego odkupienia. Syn Boży wcielił się w łono Najświętszej Maryi Panny, aby wyzwolić nas spod panowania grzechu i zła. Msze Święta tego dnia ze wspomnianej uroczystości o godz. 8:00 i 17:00.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu osoby, które pragną podjąć się zadania modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, będą mogły rozpocząć swoją dziewięciomiesięczną nowennę. Zainteresowani mogą zabrać specjalnie przygotowaną ulotkę, która znajduje się w gazetce, zawierającą potrzebne informacje i teksty do złożenia przyrzeczeń duchowej adopcji. Uroczyste przystąpienie do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w naszym kościele będzie miało miejsce w sobotę podczas Mszy Świętej o godz. 8:00 i 17:00. Osoby pragnące podjąć te zobowiązania przyniosą ze sobą świece.

8.   Droga Krzyżowa w piątek o godz. 16:00 i 17:30, Gorzkie Żale o godz. 16:30 (dzisiaj w kaplicy św. Józefa)

9.   Można nabyć świece Caritasu na Wielkanoc jako pomoc na rzecz Kartuskiego Hospicjum. Cena 20 zł.

7.   W piątek 24 marca o godz. 20:30 w parafii św. Kazimierza w Kartuzach Msza św. na rozpoczęcie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.