Ogłoszenia 05.04.2020

                
             Niedziela Palmowa   05.04.2020 r.

 

1.     Niedzielą Palmową rozpoczynamy obchód najważniejszych wydarzeń historii zbawienia człowieka.

2.     W WIELKI CZWARTEK– Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 19.00. Jest to dzień ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Po mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele do godz. 23.00.

3.     Zapraszam do udziału w INDYWIDUALNEJ w adoracji Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim osoby z poszczególnych ulic i miejscowości według dołączonego harmonogramu.

4.     W WIELKI PIĄTEK Adoracja Pana Jezusa w kościele od 08.00- 19.00.

Ø O godz. 8.00 śpiew jutrzni za zmarłych.

Ø Odwiedziny chorych od godz. 8:30. Po uprzednim telefonicznym zgłoszeniu.

Ø O godz. 15.00 Droga Krzyżowa. W ten dzień obowiązuje ścisły post dla wiernych od 18 do 60 roku życia i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych od 14 roku życia. Proszę o ofiarowanie tego postu w intencji młodzieży z naszej parafii.  

Ø Tego dnia rozpoczynamy Nowennę do Miłosierdzia Bożego.

Ø Liturgia Męki Pańskiej o godz. 19.00, następnie czuwanie przy Grobie Pana Jezusa do godz. 23.00. O godz. 22.00 odśpiewamy trzy części GORZKICH ŻALI.

5.     W WIELKĄ SOBOTĘ – adoracja Pana Jezusa w Grobie Pańskim od 8.00 do 21.00.

POŚWIĘCENIE POKARMÓW – w tym roku odbywa się w naszych domach. Na stronie internetowej znajduje się specjalny formularz błogosławieństwa.

6. WIGILIA PASCHALNA – w sobotę o godz. 21.00.

7.  W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA Msza św. poranna o godz. 08:00. Pozostałe msze św. o godz. 10.00, 11.30 i 17.00.

8.     Zważywszy na fakt, że już w  czwartą niedzielę z kolei liczba wiernych w świątyni jest ograniczona – obecnie już do minimum, zwracam się do wszystkich, którzy utożsamiają się ze wspólnotą kościoła w Grzybnie, z serdeczną i pokorną prośbą o wsparcie wysiłków związanych z utrzymaniem naszego kościoła parafialnego. Można uczynić to w różnoraki sposób: 1) składając swoją ofiarę w skarbonce znajdujących się w kościele (to z myślą o tych, którzy są obecni na Mszy św. w świątyni), 2) zamawiając intencję Mszy św.  poprzez stronę www.parafiagrzybno.pl/intencje, 3) bądź wspierając nas poprzez wpłatę na nasze konto: BS. KARTUZY: 29 8309 0000 0073 7118 2000 0010. Dziękujemy tym wszystkim, którzy – mimo zatroskania o swój własny los – w minionych dniach już nas wsparli konkretną materialną ofiarą, ale także życzliwym słowem i modlitwą. Jesteśmy Wam za to bardzo wdzięczni!

9.     Zapowiedzi przedślubne: Daniel Prasek z parafii w Pomieczynie i Marlena Serkowska z parafii w Grzybnie, zapowiedź I.
Jak przeżyć najbliższe dni oraz jak celebrować Triduum Paschalne w domu?

 

     Przed nami Wielki Tydzień jakiego ludzie urodzeni po 1945 r. nigdy nie przeżyli. Będzie to pierwsze takie doświadczenie religijne – bez możliwości osobistego udziału w nabożeństwach Triduum Paschalnego. Zapraszamy Ciebie do obejrzenia internetowej transmisji z naszej parafii i odmawiania Brewiarza (www.brewiarz.pl) w łączności z całym Kościołem. Nade wszystko ważne jest, by przeżyć tajemnice tych dni w swoim domu, stąd poniższe propozycje.  

 

Niedziela Palmowa

    W Niedzielę Palmową koniecznie postawmy na stole palmę. Odczytajmy też opis męki Pańskiej z Ewangelii św. Mateusza z podziałem na role. Ojciec niech czyta słowa Jezusa, mama – opowieść narratora, dzieci – wypowiedzi uczniów i oskarżycieli oraz okrzyki tłumu. Odmówcie wspólnie Modlitwę Pańską.

   Przyjmijcie Komunię świętą duchowo. Sam sposób przyjęcia Komunii duchowej może być bardzo prosty, np. mieć formę krótkiej modlitwy czy wręcz aktu strzelistego, ułożonego własnymi słowami Na przykład: „Wierzę, Jezu, że jesteś rzeczywiście obecny w Eucharystii. Kocham Cię! Żałuję za grzechy, którymi Cię obraziłem. Przyjdź teraz do mojego serca, oddaję Ci się cały! Nie pozwól mi nigdy odłączyć się od Ciebie!”.

Wielki Czwartek

 Wieczorem usiądźcie w kręgu, przeczytajcie koniecznie Ewangelię o ustanowieniu Eucharystii (Łk 22) i o umyciu nóg ( J 13,1-15). Niech ojciec rodziny umyje stopy żonie, żona mężowi, dzieci rodzicom, rodzice dzieciom. Przecież wasza rodzina to domowy Kościół, a wy jesteście jego kapłanami, bo od chrztu nosicie w sobie kapłaństwo powszechne. Jezus nie zarezerwował aktu umycia nóg dla biskupów i księży, ale mówił do uczniów: „Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi”. Módlcie się też tego dnia o świętych kapłanów, aby Bóg dał Kościołowi księży według serca swojego Syna, a nie kościelnych funkcjonariuszy. Proście też za kapłanów, których już znacie, aby nie zmęczyli się w drodze. Odmówcie razem Modlitwę Pańską. Przyjmijcie Komunię duchową. Po modlitwie obnażcie stół, niech będzie pozbawiony obrusu aż do soboty. Jeśli mieszkasz samotnie, to przypomnij sobie, z kim masz na pieńku. Może tego dnia zadzwoń do tej osoby? Zaproponuj pojednanie? Przecież gest umycia nóg to symbol pokory, uznania własnej grzeszności i wzajemnego przebaczenia grzechów.

Wielki Piątek

   W dniu Męki Pańskiej proponuję na stole postawić krzyż. Przy krzyżu zapalcie świece. Wieczorem odczytajcie opis męki z Ewangelii św. Jana z podziałem na role. Adorujcie Krzyż w milczeniu, potem możecie go też ze czcią ucałować.

   Dla osób mieszkających samotnie – Wielki Piątek to zaproszenie do osobistej adoracji krzyża i medytacji nad ofiarą Chrystusa. Pamiętajcie w modlitwie także o licznych osobach cierpiących w świecie z powodów innych niż koronawirus.

Wielka Sobota

   Niech to będzie taki chrześcijański szabat. Czas ciszy. Stół można nakryć białym obrusem. Trzeba też zająć się malowaniem jaj wielkanocnych, wspólnym pieczeniem, podesłaniem osobom samotnym żywności. Warto zapytać sąsiadów, czy czegoś nie potrzebują. Po zmroku zapalcie świecę i postawcie ją nas stole. Ponieważ czytania liturgii słowa z Wigilii Paschalnej są wyjątkowo nośne, to warto jest sobie odczytać na głos, przy zapalonej świecy.

  Jeśli w domu jest woda święcona, to można użyć jej do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, ewentualnie wspólnie odmówić Wierzę w Boga, a ktoś najstarszy niech pokropi wszystkich wodą święconą. Zaśpiewajcie też jakąś pieśń o Zmartwychwstaniu. Pozwólcie Panu rozbudzać w was nadzieję.

Niedziela Zmartwychwstania

   Przygotujmy dobre śniadanie wielkanocne. Pobłogosławmy sami jedzenie na stół wielkanocny. Zjedzmy pyszne, dobre potrawy i dziękujmy Bogu, że zachował nas przy życiu, byśmy mogli innym dawać nadzieję.  Nie żałujmy sobie czasu. I pamiętajmy: „miłość wszystko znosi, wszystko przetrzyma”…

(Opracował Ks. Wojciech Klawikowski na podstawie tekstu ks. Jacek Socha  i o. Wiesław Dawidowski)